Tábornicko Turistický Oddíl Tuláci

Vítejte na stránkách, které vám nechají aspoň trošičku nahlédnout do světa Tuláků. Do světa, kde vládne radost ze života a z pohybu přírodou. Námaha ze šplhání do kopců, vykoupená úžasným zážitkem - pohledem z vrcholu dolů. Do světa, kde si nikdo na nic nemusí hrát a kde není místo pro zlé a nepoctivé lidi. Najdete tu něco fotografií, které vám možná o kousek přiblíží, co děláme. Ty zážitky si ale musí najít každý sám. V partě Tuláků, ale hlavně uvnitř svého srdce!

Jestli jsi, návštěvníku, tak něco mezi 9 a 13 lety, dívej se pozorně. Třeba se ti něco zalíbí a budeš to chtít vyzkoušet. No tak přijď! Anebo třeba napiš... Jsi-li, poutníče, rodič, vzpomeň na svět fantazie - možná tvůj potomek touží po zážitcích na celý život!

Už je tomu skoro dvacet let, kdy se zrodil nápad založit dětský oddíl zaměřený na toulání přírodou, poznávání zajímavých krajů a výpravy do neznáma. Tábornicko-turistický oddíl Tuláci vznikl při Chmelnickém dětském klubu, což je místní dětská organizace se stejně dlouhou historií.

Sešla se nás parta nadšenců s jedním jediným cílem - vytvořit partu, do které se každý bude rád vracet. Těch necelých dvacet let přineslo spousty zážitků. 19 letních táborů a stovky víkendových výprav do nejrůznějších koutů naší země. Tuláci se po většinu své oddílové historie scházeli především na třídenních víkendových akcích, které připravujeme minimálně jednou za měsíc, častokrát ale i více. Desítky dětí se s námi vydaly do naší oblíbené chatičkové osady nedaleko Křivoklátu, do starobylé Kutné Hory nebo třeba do chaty na vrcholu kopce v Českém Středohoří, prozkoumali jsme tajemné skalní světy u Malé Skály i nedaleko Adršpachu. Ti starší se s námi v teplejších měsících mohou vydat i na výpravu putovní, do skal a hlubokých lesů, okusit usínání za zpěvu ptáků a praskotu dohořívajícího táboráku. Vydáváme se do všech stran a na svých toulkách vždycky zažijeme nějaké to dobrodružství, poznáme nové kraje a něco zajímavého se dovíme.

Tuláci mají spoustu nápadů a tak občas dojde i na jinou akci - ve vlastní režii jsme třeba natočili videoklip k jedné v našich řadách velmi oblíbené písničce. Jindy jsme zase podnikli napínavé detektivní pátrání, které nám zabralo celý víkend - v pražských ulicích jsme hledali lupiče a pokoušeli se rozluštit záhadu loupeže v muzeu. Splouvali jsme řeku Berounku na obřím voru, uspořádali oddílový koncert v krápníkové jeskyni, zasadili desítky stromků, pro starší členy pořádáme každoročně noční pochod. Každým rokem také pro své členy vydáváme CD-ROM s fotografiemi ze všech našich akcí, pravidelně vychází oddílový zpravodaj Milník, z něhož se nejen členové, ale i rodiče doví všechno podstatné, co se mezi Tuláky děje.

Vyvrcholením naší činnosti je samozřejmě vždycky letní tábor. Dva týdny nefalšovaného zálesáckého života, kdy se vydáme „na louku v lese“, abychom tam prožili ta nejfantastičtější dobrodružství a spoustu legrace. Zkoušeli jste se na dva týdny přenést třeba do starého keltského světa, nebo na Aljašku mezi zlatokopy? To jsou ty pravé zážitky pro správné kluky a holky. U nás nemůžete čekat luxusní hotely, ba ani televize na našich výpravách není. Mnohdy ani elektřina. Ne. Ale ten, kdo touží po opravdovém kamarádství, po partě, která mu vždycky podá ruku, ten, kdo má fantazii a umí si hrát, kdo si radši zazpívá u ohýnku s kytarou, než by šel na diskotéku, kdo nechce jen brát, ale taky dávat a kdo ví, že dobré srdce je jedním z největších bohatství, ten u nás najde svůj poklad. Nevěříte? Ale poklady jsou - a nejen v pohádkách. Kolik jen už jsme jich našli! Stačí jen chtít.

V našem oddílu nejsou povinné akce nebo předepsané vybavení. Naše výpravy jsou pro děti, které chtějí něco podnikat, ale černých puntíků za neúčast se u nás nedočkáte. Kdo se však přidá, neprohloupí. Zaujalo vás to? Přijďte mezi nás! Třeba jen tak, podívat se. Zveme vás na naši nejbližší výpravu!

Připadá ti to zajímavé? Hledáš právě takovou partu? Ozvi se, rádi povíme víc! Spojení najdeš ve svitku!

Tajná komnata Naše historie Fotogalerie Kontakty